Katedra Inżynierii Materiałowej swe
początki
wywodzi z Instytutu Inżynierii Materiałowej.
W 1981 roku po reorganizacji tego Instytutu powstał
Zakład Technologii Materiałów.
Pracownikami tego zakładu byli:
Po powrocie Uczelni, w 1982, roku do struktury wydziałowej i powołaniu Wydziału Mechanicznego, a także po odejściu doc. A. Kwiatkowskiego oraz doc. J. Karsińskiej-Kwiatkowskiej z pracy w Uczelni, do zakładu dołączyli pracownicy Zakładu Obróbki Plastycznej i Materiałoznawstwa:
Na tej bazie kadrowej powstał Zakład Materiałoznawstwa i Obróbki Cieplnej. Zakład mieścił się w bloku F-2 i dysponował potencjałem aparaturowym przejętym z Instytutu Inżynierii Materiałowej i częściowo z Zakładu Obróbki Plastycznej i Materiałoznawstwa.
Pełniącymi obowiązki kierownika zakładu byli:
W 1986 roku w zakładzie został utworzony kierunek dyplomowania Technika Próżniowa, podpisano też porozumienie o wzajemnej współpracy dydaktycznej z Zakładem Techniki Próżniowej TEPRO w Koszalinie.
W 1992 roku w miejsce Zakładu powołano Katedrę Materiałoznawstwa i Technologii Materiałów o następującym składzie osobowym:
profesorowie:
adiunkci :
starszy wykładowca:
asystenci:
W katedrze prowadzone są wykłady i ćwiczenia laboratoryjne dla kierunków kształcenia:
z następujących przedmiotów: Materiały i ich zastosowanie, Technologie materiałów, Wybrane zagadnienia z materiałoznawstwa, Podstawy nauki o materiałach, Metaloznawstwo, Materiałoznawstwo, Technologia obróbki cieplnej, Inżynieria materiałowa, Metaloznawstwo i obróbka cieplna, Materiałoznawstwo-uszlachetnianie powierzchni, Nowoczesne technologie próżniowe, Miernictwo próżniowe, Projektowanie układów próżniowych, Technologie cienkich warstw i powłok specjalnych, Metody i techniki badań materiałów, Wpływ realnej struktury na właściwości fizyczne materiałów, Materiały i ich technologie, Materiały i technologie elektroniczne, Materiały w technice samochodowej.
Zorganizowano oraz uruchomiono zajęcia dydaktyczne ( wykłady i zajęcia laboratoryjne) z przedmiotów Inżynieria Materiałowa oraz Metaloznawstwo i obróbka cieplna w Filii Politechniki Koszalińskiej w Chojnicach.
W Katedrze realizowane są coroczne prace dyplomowe na kierunku Mechanika precyzyjna specjalność Technika Próżniowa, na kierunku
Wychowanie Techniczne i Nauczanie Techniki i Informatyki, oraz prace z Wydziału Elektroniki.
Pracownicy otrzymali szereg nagród J.M. Rektora za działalność dydaktyczną , oraz wiele odznaczeń regionalnych i państwowych.
Podstawowymi dziedzinami prowadzonych badań są: Inżynieria materiałowa i Technologie procesów próżniowych. Realizowane są tematy z zakresu podwyższania trwałości narzędzi poprzez nanoszenie twardych warstw ( otrzymywanych metodą reaktywnego rozpylania metali ), badania struktury i własności warstw konstruowania, budowy próżniowych urządzeń technologicznych oraz opracowania technologii nakładania twardych warstw. Prowadzone są termomagnetyczne badania przemian fazowych materiałów i budowa odpowiednich urządzeń badawczych. Realizowane są również prace nad technologią i własnościami tworzyw ceramicznych otrzymywanych metodą liofilizacji.
Tematyka badań własnych dotyczy:
Są to jednocześnie zagadnienia stanowiące podstawę prac kwalifikacyjnych pracowników.
Katedra współpracuje z Zakładem Techniki Próżniowej TEPRO S.A.
w Koszalinie, z Instytutem Technologii Próżniowych (dawny OBREP) w Warszawie oraz Instytutem
Fizykochemii Powierzchni PAN w Krakowie. Katedra utrzymuje kontakty naukowe z następującymi
zagranicznymi ośrodkami: Vakuumtechnik Dresden GmbH, Plasma Vakuutechnik Weiterstadt, Instytut
Fizyki Czeskiej Akademii Nauk, Praga, Instytut Materiałoznawstwa Politechniki w Berlinie, Ruhr
Universität w Bochum, Technische Universität Essen.
Pracownicy Katedry uczestniczą w działalności towarzystw technicznych SIMP, SEP, przynależnych do NOT
oraz są członkami Polskiego Towarzystwa Próżniowego i Vacuum Metallurgy Division of IUVSTA w Los Angeles, Kalifornia.
W katedrze zgromadzono unikalny w kraju zestaw aparatury technologicznej i pomiarowej, umożliwiający realizację oryginalnych prac badawczych w zakresie wytwarzania twardych i super twardych warstw na powierzchni narzędzi i części maszyn, wielokrotnie zwiększających ich żywotność. Zorganizowano oraz uruchomiono laboratorium badań tribologicznych z zestawem urządzeń: Kulotester do pomiarów grubości i zużycia cienkich warstw, urządzenie do badania adhezji metodą rysy SCRATCH-TESTER, urządzenie do badania współczynnika tarcia oraz zużycia ściernego materiałów metodą Pin-On-Disc.